Ingrediencie

Kvalitné, živé ingrediencie sú kľúčovým prvkom pre kvalitný výsledný produkt. Počas počiatočných experimentov sa naše recepty upravovali a stále ich ešte vylepšujeme.

Našim cieľom je, aby boli naše produkty maximálne bezpečné a v súlade s prírodou. Aby ekologický dopad pre Zem pri ich výrobe bol minimálny.

Je našou túžbou, aby produkty boli v najvyššej možnej miere lokálne.

Aby oleje boli spracované najšetrnejšou metódou a záleží nám na tom, aby sme poznali pôvod našich surovín. 

Olivový olej

Extra panenský olivový olej pochádza z prvého lisovania z gréckej farmy. Vyznačuje sa najvyššou kvalitou s kyslosťou 0,27%. Olej je hustý a má krásnu zelenú farbu. Olivový olej udržuje pleť vlhkú a pružnú. Jeho zloženie je veľmi podobné ľudskej pokožke, preto ju nezaťažuje, ale dodáva vysoké množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov. Jeho využitie je aj v starostlivosti o vlasy. Pomáha upravovať rozštiepené končeky, redukuje tvorbu lupín a udržuje vlasy silné a lesklé.

Kokosový olej

Kokosový olej pochádza z kontrolovaného hospodárstva na Srí Lanke. Je skvelým zvlhčovačom. Ľahko sa vstrebáva a tiež je prirodzený pokožke.  Tento olej poskytuje mydlám výborné čistiace vlastnosti a vytvára bohatú krémovú penu. Používa sa aj v starostlivosti o vlasy a pre podporu rastu vlasov.

Slnečnicový olej 

Slnečnicový olej lisovaný šetrnou metódou za studena v Bio kvalite na Slovensku. Je teda tiež biologicky aktívny a živý. Prekrvuje, hojí a regeneruje pokožku. Tento olej sa ľahko vstrebáva a možno ho použiť na všetky typy pleti. Má vysoký obsah tokoferolov (vitamín E), a preto je vhodný aj pre suchú a zrelú pleť. 

Palmový olej

Palmový olej tvorí zatiaľ 5 %  mydielka. Keďže nám záleží na životnom prostredí a chceme rešpektovať prírody a zvieratá, vybrali sme dodávateľa, ktorý sa snaží k pestovaniu paliem pristupovať zodpovedne. Farma odkaiľ máme palmový olej aplikuje princípy udržateľného hospodárstva. Je v Kolumbii, kde dajú na dodržiavajú pravidiel v hospodárstve a s tou indonézkou časťou produkcie palmového oleja nemá takmer nič spoločné. Náš dodávateľ je certifokovaný v rámci programu RSPO (pre ekologické a udržateľné pestovenie palmového oleja). Tento certifikát sa odráža aj na cene a kvalite oleja. Je organický a krásne vonia. V roku 2015 sme do našich mydiel obrali plody z polovice jednej palmy.

Palmový olej je pevný tuk. Do mydiel sa začal používať namiesto sadla - živočíšneho tuku. Na našom území taký druh rastlinného oleja nemáme. Problém je, že vďaka cene, ktorá bola omnoho nižšia ako cena olivového oleja, z ktorého sa mydlá tradične vyrábali sa do mydiel začal pridávať nielen namiesto sadla, ale aj namiesto riedkych rastlinných olejov (tradične olivového oleja). Dnes bežné mydlo obsahuje 95% palmového oleja.  

Bambucké maslo je tuk, ktorý sa získava z jadier orechovýh plodov bambuckého stromu. Ten rastie v strednej a západnej Afrike a dožíva sa až 250 rokov. Bambucké maslo obsahuje čistiace, protizápalové zložky, a preto sa používa aj pri výrobe mydiel. Zázračne pôsobí na pokožku, predovšetkým suchú, citlivú, aknóznu, ekzematickú. Na psoriázu, jazvy, strie, celulitídu, na suchú stvrdnutú kožu na chodidlách, pokožku spálenú od slnka, na suché a nepoddajné vlasy. Vytvára ochranný filter pri ultrafialovom žiarení, čo z neho robí aj slabší opaľovací krém. Hydratuje a premasťuje pokožku. Zmierňuje následky po uštipnutí hmyzom. Mierni príznaky omrzlín. Zjednoduší úpravu pevných a nepoddajných vlasov a hoci ide o tuk, nezanechá ich mastné a ťažké. Chráni vlasy pred nadmerným teplom z fénov, kuliem a žehličiek. Bamucké maslo obsahuje kyselinau olejovú, stearovú, linolovú, palmitovú, linolénovú, arachidovú, vitamíny A a E a fenoly, ktoré majú antioxidačné účinky.

Vitamín E

Spomaľuje starnutie. Je rozpustný v tukoch, preto sa použitím prírodných mydiel dobre vstrebáva do najrozsiahlejšieho orgánu tela - kože. Keďže podporuje bunkovú obnovu a spomaľuje starnutie má blahodárne účinky na pokožku. Zmierňuje stres, riedi krv, reguluje svalový tonus, imunitný systém a hormonálne procesy. Podporuje hojenie popálením a čerstvých rán, predovšetkým po operáciách (podľa výskumu University of Illinois na staršie jazvy nepôsobí).  

U žien je dostatok vitamínu E dôležitý aj pre prevenciu samovoľných potratov. Má účinok na potenciu. Podporuje činnosť pohlavných žliaz. Ochraňuje pokožku pred ultrafialovým žiarením.

Kozie mlieko

Kozie mlieko má podobné účinky proti starnutiu pleti ako drahé značkové krémy s koenzýmom Q10. Spoločnosť psoriatikov a atopikov v SR odporúča mydlo s obsahom kozieho mlieka pre úľavu od problémov s kožou: “Kozie mlieko je bohaté na bielkoviny, vitamíny, mastné kyseliny a minerály, ktoré sú prospešné pre kožu. Výhody používania mydla s kozím mliekom: hydratuje, zabraňuje vysušeniu a popraskaniu kože. Kozie mlieko obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá pomáha odstrániť odumreté kožné bunky z povrchu kože. Mlieko má nesmierne množstvo vitamínu E a vitamín A, ktorý spomaľuje účinky starnutia, zabraňuje hnedým škvrnám a zhrubnutím kože. Pre tých, ktorý trpia kožnými ochoreniami ako sú ekzémy a lupienka - psoriáza je veľmi dobrý a zanecháva pokožku veľmi mäkkú a vláčnu. Kozie mlieko má rovnaké ph ako ľudská pokožka. Pri pravidelnom používaní mydla bude pokožka menej  náchylná na pečeňové  škvrny, čiary a vrásky. Mydlo s kozím mliekom prospieva ľudom s citlivou pleťou, pretože neobsahuje prísady ako je alkohol, konzervanty, penidlá, umelé tužidlá, ktoré sa nachádzajú v komerčných mydlách. Mydlo prospieva ľudom s akné,  pretože bielkoviny v mlieku zabíjajú baktérie spôsobujúce akné. A najlepšie na koniec, účinne napomáha pri atopickom ekzéme: Odstraňuje suchú kožu, zmierňuje svrbenie a tým zabraňuje vzniku zápalu kože.” 

NaOH

Hydroxid sodný je anorganická látka. Zásada. Pri výrobe mydla sa používa pre “zmydľovanie” tukov, olejov. Ide o proces, pri ktorom NaOH pôsobí na estery organických kyselín. Organické zlúčeniny sa štiepia na alkoholy a voľné kyseliny, ktoré sa okamžite menia na ich sodné soli. Zmydelňovanie esterov vyšších mastných kyselín, alebo aj tukov a olejov, je chemickou podstatou výroby mydla a glycerolu.

NaOH sa používa aj na čistenie vody pôsobením na síran hlinitý, čím získame hydroxid hlinitý. NaOH má širokospektrálne využitie v chemickom priemysle, textilnom priemysle, hutníctve, pri výrobe bauxitu, vo vodárenstve, v priemysle celulózy a papiera., pri výrobe bionafty. V potravinárskom priemysle sa používa pri spracovaní tukov a olejov, a tiež ako dezinfekčné činidlo pri vymývaní strojov. V domácnostiach sa používa pri čistení odpadných potrubí, v čistiacich prostriedkoch do umývačiek riadu (leptá hliníkový riad) a pri praní. Hydroxid sodný ako E524 sa vo všeobecnosti pri bežnej konzumácii sa považuje za neškodnú prísadu, no napríklad v Austrálii je jeho používanie zakázané. Rovnako je zakázané ho pridávať do detských výživ. Používa sa na umývanie a čistenie ovocia a zeleniny, pri výrobe čokolády a spracovaní kakaových bôbov, výrobe karamelu, obaľovanie kurčiat, výrobu nealkoholických sladených nápojov a zahusťovanie zmrzliny. Takisto sa používa pri výrobe olív a praclíkov, vďaka čomu sú tvrdé a chrumkavé.

Medzi ingredienciami našich mydiel nájdete rôzne ďalšie oleje, esenciálne oleje, bylinky, plody, šťavy, koreniny, obilniny a íly.